Parishes | Schools | Priests | Masses |
More in this section MAIN MENU

History of Bishops

Since its creation in 1958, 10 auxiliary bishops have served in the Archdiocese of Miami, and 11 archdiocesan priests (*) have been selected to serve the Catholic Church as bishops. Eight of these priests were originally chosen to serve as auxiliary bishops in Miami, one as Apostolic Nuncio in the Vatican diplomatic corps, and two have been chosen immediately to lead a diocese. Following is a chronological list of Miami’s auxiliary bishops, and the Miami priests who have been named bishops:

The Most * Rev. John Fitzpatrick

  • Ordained to the episcopacy, Aug. 28, 1968
  • Auxiliary Bishop of Miami, 1968-1971
  • Bishop of Brownsville, 1971-1991
  • Retired, Nov. 30, 1991
  • Died, July 15, 2006

The Most * Rev. Rene Gracida

  • Ordained to the episcopacy, January 25, 1972
  • Auxiliary Bishop of Miami, 1972-1975
  • Bishop of Pensacola-Tallahassee, 1975-1983
  • Bishop of Corpus Christi, 1983-1997
  • Retired, April 1, 1997

The Most * Rev. John Nevins

  • Ordained to the episcopacy, March 24, 1979
  • Auxiliary Bishop of Miami, 1979-1984
  • Bishop of Venice, 1984-2007
  • Retired, Jan. 19, 2007

The Most * Rev. Agustín Román,

  • Ordained to the episcopacy, March 24, 1979
  • Auxiliary Bishop of Miami, 1979-2003
  • Retired, June 7, 2003
  • Died April 11, 2012
More info >>

The Most * Rev. Ambrose De Paoli

  • Ordained to the episcopacy, Nov. 20, 1983
  • Served as apostolic pro-nuncio in Sri Lanka, South Africa, Lesotho, Swaziland, Namibia, Botswana, South Africa, Japan and Australia
  • Died Oct. 10, 2007

The Most Rev. Norbert Dorsey, CP

  • Ordained to the episcopacy, March 19, 1986
  • Auxiliary Bishop of Miami, 1986-1990
  • Bishop of Orlando, 1990-2004
  • Retired, Nov. 13, 2004
  • Died, Feb. 21, 2013

The Most * Rev. Robert Lynch, Bishop of the St. Petersburg

  • Ordained to the episcopacy, January 26, 1996
  • Appointed to St. Petersburg, Dec. 5, 1995
Bishop of the St. Petersburg

The Most * Rev. Gilberto Fernández

  • Ordained to the episcopacy, September 3, 1997
  • Auxiliary Bishop of Miami, 1997-2002
  • Retired, Dec. 10, 2002
  • Died September 30, 2011
More info >>

The Most * Rev. Thomas Wenski, Archbishop of Miami

  • Ordained to the episcopacy, September 3, 1997
  • Auxiliary Bishop of Miami, 1997-2003
  • Appointed coadjutor Bishop of Orlando, July 1, 2003
  • Bishop of Orlando, 2004-2010
  • Appointed to Miami, April 20, 2010
More info >>

The Most * Rev. Felipe Estévez, Bishop of the St. Augustine

  • Ordained to the episcopacy, January 7, 2004
  • Auxiliary Bishop of Miami, 2004-2011
  • Appointed to St. Augustine, April 27, 2011

Bishop of the St. Augustine

More info >>

The Most * Rev. John Noonan, Bishop of Orlando

  • Ordained to the episcopacy, August 24, 2005
  • Auxiliary Bishop of Miami, 2005-2010
  • Appointed to Orlando, Oct. 23, 2010

Bishop of Orlando

More info >>

The Most * Rev. Fernando Isern

  • Ordained to the episcopacy, December 10, 2009
  • Retired, June 13, 2013
Bishop of Pueblo, CO, 2009 - 2013

The Most Rev. Peter Baldacchino

  • Ordained to the To the priesthood, May 25, 1996, for the Archdiocese of Newark, N.J.
  • Appointed chaplain to His Holiness, with the title of Monsignor, 2009
More info >>